"Rozmawiamy o wnętrzach"

Tendencje projektowe w aranżacji łazienek hotelowych.
  

Jacek Niezgoda ARTDESIGN architektura wnętrz  
 
Artykuł ukazał się w ŚWIAT HOTELI

ŚWIAT HOTELI - Czy modne jest umieszczanie umywalek lub nawet wanien w pokojach hotelowych?

Jacek Niezgoda - Umieszczanie umywalek w pokojach hotelowych nie jest dobrym pomysłem - zbyt świeże są skojarzenia z tanimi hotelami robotniczymi lub pensjonatami, w których brak łazienki w pokoju rekompensowano obecnością umywalki. Umywalka umieszczona w pokoju hotelowym nie ma żadnej funkcji, druga umywalka i tak musi się znaleźć w toalecie czy łazience. Umywalka w przestrzeni wnętrza pokoju może być zatem traktowana jako designerski element, może przyjmować zaskakujące kształty w ekstrawaganckich kolorach lub formę dekoracyjnego emaliowanego zlewu we wnętrzach stylizowanych. Może również być pozostałością po innej funkcji wnętrza, do którego historii odwołujemy się poprzez ten i inne elementy infrastruktury. Takie zabiegi to zabawa z przestrzenią wnętrza - zaskakując oryginalnymi, niespotykanymi rozwiązaniami i zestawieniami uzyskujemy efekt zapamiętania przestrzeni i miejsca.
     Z kolei lokalizacja wanien w pokojach nie jest pomysłem nowym - architekci wnętrz, poszukując nowych rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych, otwierając przestrzeń, wprowadzili łazienki do sypialni. Takie pomysły sprawdzą się w hotelach luksusowych, designerskich, które muszą nieustannie zaskakiwać swoich wymagających klientów. W typowych hotelach średniej klasy jest to rozwiązanie śmiałe i budzące zainteresowanie gości. Doświadczenie naszego biura w projektowaniu wnętrz hoteli podpowiada jednak, że jak wszystkie nowatorskie rozwiązania, także i to, bezpiecznie jest wprowadzić tylko do kilku pokoi lub apartamentów, w pozostałych zachowując bezpieczne, standardowe rozwiązania.
  
ŚWIAT HOTELI  - Czy lepiej jest urządzić łazienkę z przepychem, czy w stylu minimalistycznym?
  
Jacek Niezgoda - W projektowaniu wnętrz nie istnieją generalne reguły, do których można odwoływać się zawsze i w każdej przestrzeni. Oryginalne, ciekawe projekty powstają jako efekt zabawy formą, mieszania funkcji, łamania konwenansów i przyjętych schematów. Zaskakującym rozwiązaniem będzie barokowa łazienka umiejscowiona przy minimalistycznym pokoju hotelowym, najbezpieczniej jednak traktować pokój hotelowy - wraz z łazienką - jako stylistyczną całość. W obecnym bogactwie trendów z łatwością można znaleźć nurty, odpowiadające gustom różnych gości: styl antyczny, rustykalny, minimalistyczny, kolonialny, orientalny czy etniczny. Dla niezdecydowanych pozostaje eklektyzm, który zastosowany z umiarem i z wyczuciem może przynieść zaskakujące i niepowtarzalne efekty.
     Powierzchnia łazienki hotelowej jest zazwyczaj niewielka, natłok urządzeń sanitarnych nagromadzonych z konieczności w takiej przestrzeni powoduje, że elementy dekoracyjne giną przytłoczone i zasłonięte, dlatego idealny dla łazienek hotelowych jest styl minimalistyczny – z mocnym, wyraźnym akcentem. W małych łazienkach sprawdzą się przyjazne materiały i zabiegi powiększające optycznie przestrzeń: duże lustra wypełniające całą ścianę lub umieszczone na dwóch ścianach, polerowane i błyszczące materiały oraz dekoracyjne oświetlenie podkreślające niuanse przestrzeni. W pokojach typu studio lub apartamentach gość oczekuje wyższych standardów wyposażenia, luksusowych materiałów i przepychu, w hotelu designerskim łazienka może zaskakiwać ascetyczną formą. Urządzając łazienkę hotelową zawsze należy zwrócić uwagę na trwałość zastosowanych materiałów - obiekty hotelowe użytkowane są intensywnie i zazwyczaj z mniejszą delikatnością, zatem materiały muszą być odporne i zachować idealny wygląd przez długi okres intensywnego użytkowania.
     Większa konkurencja, nasycenie rynku oraz rosnące oczekiwania gości powodują, że hotele nie tylko poszerzają ofertę i podnoszą standard usług, ale również inwestują w wystrój wnętrz. Obecnie goście oczekują, że hotel nie tylko spełni podstawowe wymagania dotyczące noclegu, ale zagwarantuje komfort, relaks i przyjemność pobytu. Wysmakowana, dobrze wyposażona łazienka, gustowne elementy dekoracyjne podkreślą prestiż, a łazienka zrealizowana z przepychem podniesie standard pokoju i zapewni dobre wspomnienia o hotelu.
  
ŚWIAT HOTELI  - Czy lepiej postawić na jeden kolor, czy na kontrasty w przestrzeni łazienki hotelowej?
 

Jacek Niezgoda - Architektura wnętrz nie zna kategorycznych odpowiedzi: wnętrza monochromatyczne, jednolite w formie i kolorze dają wrażenie ładu i spokoju. Pozornie wszystko stapia się w nich w neutralną całość, jednak po chwili zauważyć można subtelną grę faktur oraz różnorodnych odcieni bieli , beżu i ecru z domieszką złota, szarości lub srebra. Z kolei wnętrza w stylu pop, wykorzystujące odważne, geometryczne wzory lub jaskrawe, błyszczące żółcie, zielenie czy fuksje dają nowoczesny, optymistyczny rezultat.
     Sztuka projektowania wnętrz nie przynosi gotowej, jednoznacznej recepty na stworzenie doskonałego, podobającego się wszystkim wnętrza – zazwyczaj kontrast podkreśla formę, wydobywa bryłę poszczególnych elementów wnętrza. Zarówno w hotelach stylowych, jak i projektowanych z duchem współczesnego designu każde działanie projektowe powinno być celowe - uważam, że hotele to doskonała przestrzeń na stosowanie ekstremalnych rozwiązań i kontrastów, które w zamierzeniu mają wyróżnić hotel i nadać mu oryginalny, niepowtarzalny charakter.
      Aranżacja wnętrz jest istotnym elementem definiującym profil hotelu - warto zatem już na początku inwestycji określić grupę docelową i dostosować projekt wnętrz do jej oczekiwań. Jeżeli inwestor pozna preferencje gości, a w konsekwencji zaoferuje idealnie skomponowany obiekt i usługi, może zwiększyć przewagę konkurencyjną i osiągnąć komercyjny sukces.
 
ŚWIAT HOTELI  - Jakie zabiegu można przeprowadzić by łazienka była bardziej designerska?

Jacek Niezgoda - Należy śledzić trendy i twórczo je interpretować w łazience hotelowej. Efekt można uzyskać poprzez zastosowanie intensywnych, przerysowanych form zabudowy suchotynkowej czy płytkowej, duże przeskalowane formy lamp, przyciągające uwagę kontrasty, odważne zestawienia materiałów – kontrast faktur gładkich j połyskliwych z szorstkim betonem lub drapanym drewnem, nowatorskie formy baterii i armatury łazienkowej. Wszystkie te zabiegi powinny być stosowane w odpowiednich proporcjach. Dawkowane jak przyprawy tworzą doskonałe zestawienie z dominującym akcentem formy czy koloru.
     Design w powszechnym odbiorze to modne dodatki, przedmioty codziennego użytku zaprojektowane przez gwiazdy znane masowemu odbiorcy, czego sztandarowym przykładem jest Philippe Starck. Tymczasem design obejmuje wiele aspektów naszego życia, jak grafika, moda, meble, oświetlenie, które wzajemnie się przenikając tworzą nową jakość. Zastosowanie oryginalnych pomysłów i designerskich rozwiązań, sprawi że hotel będzie się wyróżniał na tle przeciętnych i szablonowych wnętrz hoteli. Pomogą w tym ekstrawaganckie umywalki, luksusowa armatura Jean-Marie Massauda, grzejniki Michaela Ciniera czy szklane przyciski do spłuczek i przypominające dzieła sztuki pojemniki na przybory toaletowe. Oryginalne mogą być również materiały stosowane w łazience - jeszcze niedawno płytki imitowały zwierzęce wzory lub drewno, obecnie sztuczna skóra, plastik i drewno śmiało wkraczają do przestrzeni łazienek. Ciekawym pomysłem na niebanalną łazienkę jest również nowoczesny, dwustronny kominek - w pokojach hotelowych jest to z reguły rozwiązanie zbyt drogie, modny charakter mogą nadać wyraziste i niedrogie dodatki. Niezmiennie modnym trendem w wyposażeniu łazienek jest geometryzacja i uproszczenie form, łączenie drewna (odpornego na wilgoć, o wysokiej zawartości olejków żywicznych) i stali oraz śmiałe stosowanie szkła i tworzyw sztucznych o różnym stopniu przezroczystości. Inspirujące może być odważne łączenie modnych kolorów, wykorzystanie tkanin, ceramiki czy lamp z najnowszych kolekcji. Zawsze sprawdzi się twórcze czerpanie z propozycji uznanych designerów. Projektując taką łazienkę należy wybierać rozwiązania, które będą modne dłużej niż jeden sezon.
     Urządzając łazienkę należy pamiętać, że musi ona służyć wszystkim gościom - również tym starszym, mniej sprawnym - modny design to nie tylko niepowtarzalna, czasem ekstrawagancka forma, ale również funkcjonalność i wygoda stosowania. Wyrafinowany design nie może być usprawiedliwieniem dla niedostatecznej przydatności, niewygody i trudności w obsłudze. Modne ostatnio pokoje hotelowe, ograniczone do jednej, otwartej przestrzeni z niewydzieloną łazienką zapewne spodobają się młodym , odważnym wyznawcom sztuki nowoczesnej, wśród osób starszych będą budziły skrępowanie – w naszej kulturze łazienka jest miejscem intymnym i osobistym.
    
ŚWIAT HOTELI  - Czy w modzie jest urządzania łazienek hotelowych jako mini spa (wyposażenie ich w wanny z hydromasażem i wielogłowicowe prysznice)?
     

Jacek Niezgoda - Wszystkie rozwiązania poprawiające komfort gości, jakość wypoczynku i standard hotelu są pożądane, jako projektant wnętrz pamiętam jednak zawsze o wymiarze ekonomicznym przedsięwzięcia. Hotele w określonej perspektywie mają przynosić zysk właścicielowi, a takie rozwiązania zazwyczaj są kosztowne w zakupie i w utrzymaniu. W hotelach cztero i pięciogwiazdkowych takie udogodnienia są pożądane, w hotelach niższej kategorii bywają zbędnym kaprysem. Mini spa w łazience najczęściej urządzane są w apartamentach, które mają wyższe ceny i wyższy standard oraz w hotelach pobytowych i apart hotelach, przeznaczonych na dłuższy wypoczynek.
     W hotelach pobytowych łazienka przestaje być miejscem o funkcjach czysto higienicznych, ma zapewnić - tak, jak hotel i cała dodatkowa infrastruktura - wypoczynek, relaks i doskonałe przeżycia. Coraz częściej są w nich stosowane wanny z hydromasażem, wielofunkcyjne natryski umożliwiające kąpiel parową lub relaksujący masaż. Funkcję hydromasażu może posiadać również panel prysznicowy zainstalowany w kabinie przybierającej klasyczne, prostokątne lub półokrągłe kształty albo organiczne, spiralne kształty. Dodatkowymi elementami poprawiającymi komfort kąpieli są chromo - i koloroterapia, czyli terapia światłem i kolorem - źródła kolorowego światła mogą być zamontowane w wannie lub w kabinie podświetlając wodę, mogą również być ulokowane na ścianach i sufitach obejmując swoim zasięgiem całe pomieszczenie. Dyskretne lampki emitujące światło w kolorze pobudzającej czerwieni, kojącego błękitu, wzmacniającej intelekt żółci czy relaksującej zieleni stworzą w łazience magiczną aurę i zwiększą relaks kąpieli. Istotną rolę w kształtowaniu pozytywnego nastroju odgrywa aromaterapia pozwalająca osiągnąć określone efekty terapeutyczne dzięki właściwościom naturalnych olejków eterycznych umieszczonych np. w kominkach zapachowych. W łazience rozumianej jako strefa relaksu i wyciszenia nie może zabraknąć również nastrojowej muzyki.
     Urządzenia przystosowane do standardowych łazienek są przyjemnym urozmaiceniem, pozostają jednak namiastką, która nie zapewni relaksu, jaki dają profesjonalne mini baseny z hydromasażem, sauny suche i mokre oraz kojący, ciepły dotyk wykwalifikowanych masażystów.      

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz

tel. 012 633 05 97, 0507 065 433
e-mail: biuro@artdesign.pl