architekturawnetrz
architektwnetrz krakow
krakowarchitekturaarchitekturawnetrzprojektywnetrzarchitektwnetrz
kino domowe, interior design, architektura wnętrz, projektowanie wnętrz, artdesign, jacek niezgoda

  
"Rozmawiamy o wnętrzach"

Tkaniny w obiektach hotelowych
  

Jacek Niezgoda ARTDESIGN architektura wnętrz
Świat Hoteli

"Świat Hoteli" - Jakie kolory i wzory najlepiej się sprawdzają w przypadku aranżacji hotelowych?

      Jacek Niezgoda - Nie ma jednoznacznej recepty i ścisłych wytycznych, aby stworzyć przyjazne wnętrze hotelu, które zapewni gościom komfort, pracownikom łatwość w utrzymaniu porządku, a właścicielowi satysfakcję z rozpoznawalnego, niepowtarzalnego charakteru obiektu. Wybór faktur, kolorów i wzorów tkanin zazwyczaj jest zdeterminowany charakterem i standardem hotelu, są jednak pewne ogólne zasady pomagające, za pomocą właściwego doboru tkanin, wykreować przyjazne, przytulne i eleganckie wnętrze. Podstawowym wyzwaniem dla architekta wnętrz jest sprawienie, aby mały pokój hotelowy, o standardowych wymiarach, przewidzianych wytycznymi kategoryzacyjnymi, sprawiał wrażenie większego i przestronnego. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zasłon o pionowych, wysokich podziałach – pasach; zawieszone i upięte pod samym sufitem dają wrażenie wysokości i elegancji wnętrza. Równie efektownie wyglądają wzory organiczne z motywem pnącym się ku górze.
      Istotnymi elementami decydującymi o estetyce wnętrza są narzuta i poduszki. Zgodnie ze współczesnymi trendami łóżko można ozdobić narzutą w duże organiczne wzory oraz poduszkami w tej samej kolorystyce, z mniejszym, często powtarzającym się rzucikiem. Często stosowane jest również rozwiązanie odwrotne: wyrazisty, organiczny wzór na poduszkach, a na narzucie powtarzający się rzucik - najważniejsze, aby motyw organiczny na poduszce był proporcjonalny i czytelny. Jeżeli używamy mocnych akcentów na pokryciu łóżka, wówczas tapicerowany zagłówek powinien pozostać gładki. Przy takim rozwiązaniu również tapeta może wykorzystywać organiczny motyw. Jeżeli zagłówek jest mocnym wzorzystym organicznym wizualnym uderzeniem, wtedy ściany oraz narzuta i poduszki powinny tonować swoja jednobarwnością – eksponując motyw przewodni.
      Większość producentów tkanin do obiektów komercyjnych oferuje szeroki wybór zestawów- materiałów pasujących do siebie pod względem kolorystyki, o różnych bądź podobnych wzorach. Ich uzupełnieniem często są tapety w podobnej stylistyce. Olbrzymia oferta tkanin hotelowych dostępnych na rynku daje możliwość łatwego zróżnicowania pokoi hotelowych - stosując jedną, standardową linię mebli hotelowych za pomocą tkanin oraz tapet w różnej kolorystyce i wzornictwie możemy stworzyć pokoje o odrębnym charakterze i stylistyce.
      Coraz częściej, choć zazwyczaj w hotelach luksusowych i butikowych, tkaniny wykorzystuje się również jako element dekoracyjny ścian. W hotelach z tradycją, ulokowanych w zabytkowych centrach miast, dość powszechnie jedynym elementem dekoracyjnym na surowych, kamiennych ścianach są arrasy.
      Generalna rada przy tworzeniu wnętrz hotelowych to eksperymentować, nie obawiać się mocnych, nasyconych kolorów, wyrazistych wzorów, intensywnie wypełnionych przestrzeni. Bogactwo faktur, barw i ornamentów tkanin zastosowanych w hotelu buduje i dopełnia wnętrze, nadając mu zapamiętywalny, niepowtarzalny charakter.

"Świat Hoteli" - Czy jeśli wykładzina jest wzorzysta to np. zasłony powinny być gładkie?

      Jacek Niezgoda - Jeżeli wykładzina posiada bogatą wzorzystą ornamentykę, wówczas zasłony powinny być jednobarwne lub z pionowymi kolorowymi pasami. Stosując we wnętrzu motywy organiczne należy pamiętać, aby skala wzoru była podobna. Duże, przeskalowane motywy zdecydowanie lepiej prezentują się w otoczeniu gładkich spokojnych płaszczyzn, wtedy ich oddziaływanie jest zdecydowanie bardziej wyraziste.

"Świat Hoteli" - Czy inne są zasady jeśli chodzi o dobór materiałów, kolorów w przypadku hoteli miejskich a inne jeśli chodzi o obiekty typowo wypoczynkowe?

      Jacek Niezgoda - Niewyczerpana różnorodność kolorów, ornamentów i faktur tkanin daje nieograniczone możliwości kreacyjne projektantom wnętrz. W momencie podejmowania decyzji o wyborze konkretnych tkanin zazwyczaj sprecyzowany jest już charakter hotelu, jego filozofia, przewidywany profil gości, który od samego początku wyznacza charakter wnętrz.
W hotelach pobytowych, w miejscowościach wypoczynkowych, najczęściej stosuje się jasne, pastelowe kolory i delikatne wzory sprzyjające wypoczynkowi. Częstym zabiegiem jest wykorzystywanie regionalnych motywów dekoracyjnych- zastosowane w niewielkich ilościach, w połączeniu z nowoczesnymi meblami i oszczędną stylistyka, pozwolą uniknąć skojarzeń z pensjonatem, a gości- szczególnie zagranicznych- ucieszą nawiązaniem do lokalnej tradycji.
      W coraz popularniejszych hotelach wellness i spa widoczne są dwie podstawowe koncepcje wystroju: wnętrza odwołują się do tradycji rzymskich term, wykorzystywane są antyczne wzory, posągi i klasyczne kolumny. Przeciwny trend to obiekty SPA bardzo harmonijne, z oszczędną , spokojną kolorystyką i jednolitym, monotonnym wzornictwem. Generalnie, w tradycyjnych obiektach wypoczynkowych stosowane są barwy i wzory o działaniu uspokajającym: błękity i biele oraz kolory ziemi. Kolorystyka pokoi, w tym tkanin, służyć ma relaksowi i wypoczynkowi.
      Z kolei współczesny hotel miejski powinien przyciągać gości wyrazistym charakterem, dbałością o detale oraz wrażeniem komfortu i luksusu. Luksusowe hotele miejskie, najczęściej usytuowane w zabytkowym centrum, kuszą elegancją, luksusem i niepowtarzalnym klimatem. Ten efekt można osiągnąć dostosowując charakter wnętrz do historii budynku i dzielnicy. W tym przypadku projektanci sięgają po konkretny styl z historii sztuki – czy to będzie renesans, secesja, czy art deco poszukują stylizowanych mebli oraz ciężkich tkanin wykorzystujących wzory z epoki.
W prywatnych hotelach o nieco niższym standardzie wrażenie elegancji i komfortu wywołuje kolorystyka bardziej konserwatywna, monochromatyczna – z zastosowaniem mocno nasyconych barw dających wrażenie elegancji.
Wystrój hoteli typowo konferencyjnych sprzyjać ma przede wszystkim pracy i koncentracji uwagi, dlatego powszechnie stosowane są barwy ułatwiające skupienie oraz monotonne wzornictwo.
      Generalnie tkaniny zawsze dopasowane są do standardu hotelu. Zastosowanie tkanin jednobarwnych, pozbawionych wzoru, wymaga przemyślanej koncepcji kolorystycznej całości pokoju, bazującej na niuansach, grze faktur i światła. Tkaninami o wyrazistym, często kontrastowym wzorze łatwiej buduje się wnętrze dopełnione, efektowne, sprawiające wrażenie przepychu i dbałości o detal. Należy jednak uważać, aby nie stosować zbyt wiele różnorodnych wzorów, raczej tworzyć tła dla dekoracyjnych elementów.

"Świat Hoteli" - Jakie są najnowsze trendy jeśli chodzi o tą kwestię?

      Jacek Niezgoda - Wciąż bardzo modne są wnętrza barokowe, wykorzystujące efektowne złocenia, nasyconą czerń i purpurę oraz bogatą, wyrafinowaną ornamentykę. Sprawdzają się one przede wszystkim w hotelach miejskich dając efekt luksusu i przepychu.
Cały czas pożądanym elementem dekoracyjnym pozostają przetworzone motywy kwiatowe- stylizowane, nowoczesne, w dużej skali, pokrywające całe ściany.
      Tendencje na rynku wskazują na bogatą ornamentykę i duże dekoracyjne, organiczne motywy, choć coraz więcej tkanin przetwarza wzory geometryczne, wzajemnie się przenikające, tworzące kompozycje na tkaninie, czasem wypukłe, wykonane z innego rodzaju materiału, co daje modny efekt trójwymiarowości tkaniny.
      Wyraźnym kierunkiem, choć wciąż słabo reprezentowanym w polskich hotelach, jest śmiałe nowoczesne wzornictwo, oparte na zaskakujących połączeniach bardzo intensywnych kolorów (lub wyrazistych akcentach kolorystycznych np. różu, cyklamenu na tle industrialnych, szarych płaszczyzn), odważnych form i geometrycznych wzorów.

"Świat Hoteli" - Ogólne zasady, których powinien się trzymać hotelarz dobierając materiały i wykładziny do swojego obiektu.

      Jacek Niezgoda - Zasadnicze wytyczne wyboru tkanin i wykładzin określone są w przepisach przeciwpożarowych i kategoryzacyjnych. Aranżując przestrzeń hotelu należy uzyskać kompromis pomiędzy funkcjonalnością, odpornością i wytrzymałością zastosowanych materiałów, a komfortem gości i estetyką przestrzeni. Tkaniny hotelowe powinny być łatwe do prania, posiadać wysoki współczynnik ścieralności, atesty niepalności oraz dawać odpowiednie zaciemnienie.
      Niezależnie od tego, jaki standard ma hotel i jaki budżet przeznaczymy na jego wystrój, należy zadbać, aby wnętrze było harmonijne, o przemyślanej, spójnej koncepcji zgodnej z charakterem i filozofią hotelu oraz profilem odwiedzających gości. Inne wymagania stawiamy hotelom biznesowym, inne wypoczynkowym, przeznaczonym dla rodzin z dziećmi. W hotelach dla gości biznesowych warto zadbać o funkcjonalne, nowoczesne wnętrza; w obiektach pobytowych można zastosować sprzyjające relaksowi wzory i kolory natury: brązy, beże i zielenie.
      Umiejętnie zastosowane tkaniny nadają wnętrzu wyrazisty charakter, dają wrażenie przepychu i dbałości o szczegół. Jako kluczowe elementy wystroju pokoju hotelowego powinny być zintegrowane z przestrzenią.
Stosując intensywne kolory, odważne wzory i intrygujące zestawienia najbezpieczniej czerpać inspiracje z połączeń znanych z natury. W hotelach miejskich można stosować kolory bardziej nasycone, bogate ornamenty, dekoracyjną przestrzeń, budując atmosferę wnętrza luksusowego, ale przyjaznego.
      Warto również pamiętać, że ślepe podążanie za modą, ekstrawaganckimi rozwiązaniami i designerskimi meblami w pierwszym etapie działalności mocno wyróżni hotel wśród konkurencji, w dłuższej perspektywie czasowej, gdy nieuchronnie nadejdą nowe trendy, sprawi, że wnętrza będą przestarzałe, szybko stracą świeżość i oryginalność..
              

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz

tel. 012 633 05 97, 0507 065 433
e-mail: biuro@artdesign.pl
  
projektywnetrz architekt
krakowwnetrzaprojekty


 

 

ARTDESIGN projektowanie, architektura i aranżacja wnętrz Kraków, Warszawa, Katowice - Śląsk. ARTDESIGN architekt wnętrz to nowoczesna architektura wnętrz prywatnych i wysmakowane aranżacje wnętrz komercyjnych. Projektanci wnętrz ARTDESIGN proponują projekty, aranżacje wnętrz mieszkania, apartamentu, loftu, domu i rezydencji. Projekty, architektura, aranżacja wnętrz użyteczności publicznej - restauracji, baru, hotelu, spa, gabinet medyczny, kosmetyczny, biura, sklepu, salonu sprzedaży. Zespół projektowy to doświadczeni projektanci, dyplomowani architekci wnętrz oraz współpracujący specjaliści branżowi. Proponujemy kompleksową usługę projektową na najwyższym poziomie. Wiedza zespołu projektantów wnętrz i prawie piętnastoletnie doświadczenie sprawiają, że sprostamy najwybredniejszym oczekiwaniom i wykonamy dopracowany, oryginalny i niepowtarzalny projekt architektury wnętrz w każdym stylu: nowoczesny, minimalistyczny, klasycznym, glamour i w wielu innych, zgodnie z oczekiwaniami Klienta. Przestrzeń wnętrza jest dla nas wyzwaniem i inspiracją, co sprawia, że nasze projekty architektury wnętrz bogate są w nowatorskie rozwiązania, zaskakujące połączenia materiałów i autorskie koncepcje estetyczne. Realizacje projektów wnętrz odznaczają się wysoką jakością, ponadczasowością i dbałością o każdy detal. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i nadzór autorski jako gwarancję sprawnej i solidnej realizacji projektu architektury wnętrz. Profesjonalizm architektów wnętrz ARTDESIGN potwierdzony jest licznymi referencjami i wieloma publikacjami zrealizowanych projektów wnętrz w opiniotwórczych magazynach branżowych. Projektanci, architekci ARTDESIGN zapraszają do współpracy oraz do galerii realizacji i wizualizacji wnętrz. ARTDESIGN architektura wnętrz - wyobraźnia i profesjonalizm w projektowaniu.
   

 

copyright 2000-2010
artdesign architektura projekty wnętrz
 
 
Powered by ARTplus